Преподобный Илия Муромец

1 ЯНВАРЯ

Пре­по­доб­ный Илия Му­ро­мец, Пе­чер­ский, в Ближ­них пе­ще­рах, был ро­дом из Му­ро­ма, под­ви­зал­ся в Ки­е­во-Пе­чер­ской оби­те­ли и скон­чал­ся око­ло 1188 г. Пре­по­доб­ный Илия по­чи­ва­ет в мо­лит­вен­ном по­ло­же­нии, сло­жив пер­сты пра­вой ру­ки так, как при­ня­то и те­перь в Пра­во­слав­ной Церк­ви – три пер­вые пер­ста вме­сте, а два по­след­ние при­гнув к ла­до­ни. В пе­ри­од борь­бы со ста­ро­об­ряд­че­ским рас­ко­лом (ко­нец ХVII–ХIХ вв.) этот факт из жи­тия свя­то­го слу­жил силь­ным до­ка­за­тель­ством в поль­зу трех­перст­но­го сло­же­ния. Неко­то­рые из ис­то­ри­ков счи­та­ют, что пре­по­доб­ный Илия и бы­лин­ный бо­га­тырь Илия Му­ро­мец – од­но и то же ли­цо.

Акафист святому преподобному Илии Муромцу

Тропарь

Приидите, вси вернии, песньми духовными почтим преподобнаго отца нашего Илию Муромскаго, светильника обители Печерския и всея России великаго заступника, образ подвига воинскаго и духовнаго нам показавшаго, чудес благодатию ныне сияюща. Темже притекающе к раце мощей его, любовию целуем и вопием: моли Христа Бога сохранити Отечество наше и даровати нам велию милость.

Кондак

Яко светило великое Российския земли, Небеснаго Царя воевода непобедим был еси, и монашествующих богодухновенное украшение. Ныне же со ангелы Престолу Божию предстоя, Владыку Христа, всех Творца, моли избавитися от всяких бед и скорбей чтущым святую память твою, да зовем ти: Радуйся, Илие, преподобне отче наш.

Молитва

О великий подвижниче и угодниче Христов, преподобне отче Илие Ты в воинстем чине за имя Христово крепко подвизался еси и наследие державы Российския ограждал еси. Ты, оставив славу земную, избрал еси безмолвное житие в монастыре Киево-Печерстем и явился еси граду Киеву и обители твоей заступник крепок. О, храбрый в ратех, врагом прогонителю и обидимым заступниче, буди нам поборник на вся видимыя и невидимыя враги наша, помози и нам пребыти твердым, непоколебимым в испытаниях, да твоею помощию и крепким предстательством посрамятся вси являющии нам злая. Отче святый, ускори ныне на помощь, утверждая мир и тишину в земли нашей, и умоли Господа всех нас сохранити от глада, губительства, труса и потопа, от огня и меча, от нахождения иноплеменных и междоусобныя брани, и от тлетворных ветр, и от смертоносныя язвы, и от всякаго зла избавити, распри и раздоры, посреде единоверных братий возникающия, умирити, отпадших паки в единомыслие привести и всех нас единением духа и любве во Единей Святей Соборней и Апостольстей Церкви соединити.

Не забуди, святче Божий, милостиво присещати град твой и обитель твою и вся грады и веси страны нашея православныя, сохраняя их молитвами твоими от всякаго зла. Помяни всех веру и любовь к тебе имущих, имя твое молитвенно призывающих и на поклонение мощем твоим святым приходящих, и вся во благих прошения их милостиво исполни, и сподоби нас помощию твоею спасение вечное получити и Царствие Небесное наследовати, да славословим непрестанно Отца, и Сына, и Святаго Духа во веки веков. Аминь.

Преподобный Илья Муромец, моли Бога о нас!

***

Дорогие друзья, если вам нужна духовная поддержка, вы можете заказать молитвенную помощь для себя, родных и близких в нашем храме:

Поставить свечу

Заказать молебен о здравии

Сорокоуст о здравии

Поминовение на год

В Успенском Соборе в Екатеринбурге службы совершаются каждый день.

Наш адрес: Екатеринбург, ул. Кирова, 65

Все вопросы вы можете задать по телефону 8-908-923-05-04 (доступен WhatsApp, Viber, Телеграм)

Электронный адрес: info@soborviz.ru